Na początku 2018 roku rozpocznie się nabór wniosków na dotacje w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. A już teraz izby rolnicze chcą, aby Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło zmiany w przyznawaniu dotacji dla rolników.

Modernizacja gospodarstw rolnych 2018 – kiedy nabór?

Zgodnie z harmonogramem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w I kwartale 2018 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinna zacząć przyjmować wnioski na dotacje z „Modernizacji gospodarstw rolnych” w obszarze d, czyli na zakup maszyn rolniczych. Należy przy tym pamiętać, że naboru wniosków na „Modernizację” w obszarze d w 2017 roku w ogóle nie było. Natomiast w II kwartale 2018 roku ARiMR powinna ogłosić nabór wniosków na dotacje na „Modernizacji gospodarstw rolnych” w obszarach a, b i c, czyli na rozwój produkcji prosiąt, produkcji mleka krowiego i produkcji bydła mięsnego.
Szczegóły harmonogramu dotacji dla rolników na 2018 roku możesz przeczytać w artykule „Dotacje dla rolników: kiedy będą dopłaty na zakup maszyn czy dla młodego rolnika?

Dotacje z „Modernizacji gospodarstw rolnych” powinny uwzględniać potrzeby regionalne

Z uwag jakie zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) przekazał ministerstwo rolnictwa wynika, że samorząd rolniczy chce wprowadzić regionalizację „Modernizacji”, tak aby w większym stopniu była uwzględniana odmienna struktura gospodarstw i profile produkcji w różnych województwach.
Jednak przy okazji KRIR przewidział stworzenie rezerwy krajowej. Ze środków zgromadzonych w tej rezerwie miałyby być przyznawane dotacje rolnikom z tych województw, gdzie zainteresowanie dotacją z „Modernizacji” byłoby ogromne i nastąpiłoby wyczerpania pieniędzy  przyznanych dla tego województwa.

Czytaj Więcej